Genvejsmenu:
S - Indhold
1 - Forside
2 - Nyheder
3 - Oversigt
4 - Søg
 

Uddannelse kan minimere risiko ved vejsidebomber

15.06.2010

Det, der virkelig batter i kampen mod vejsidebomber, er mere uddannelse af danske soldater. Lige meget hvor gode de pansrede køretøjer er, kan de blive sprængt i luften. Det gælder derfor om at undgå vejsidebomberne – og det kræver flere ressourcer til uddannelse af soldater.

Man skal ikke kun fokusere på at få nye og bedre pansrede mandskabsvogne. Det er lige så vigtigt med mere uddannelse af danske soldater.

Den seneste uge har der været stor fokus på pansrede mandskabsvogne i de danske medier. Årsagen er at to danske soldater inden for kort tid er blevet dræbt i Afghanistan, efter en vejsidebombe ramte den pansrede mandskabsvogn, de befandt sig i. Nogle af de ting, som medierne har fokuseret på, har været Forsvares udmelding om, at der kigges nærmere på en ny og bedre type mandskabsvogn, og militærekspert Peter Viggo Jakobsen fra Københavns Universitet der mener, at politikerne har vendt det blinde øje til, da de har i lang tid har vist, at bundpansringen på de pansrede mandskabsvogne ikke er i orden.

- Jeg forstår godt denne fokus på de pansrede mandskabsvogne. Og det er da også godt, at soldaterne får nyere og bedre køretøjer, siger Jesper K. Hansen, formand for CS - Centralforeningen for Stampersonel. Han har også fuld forståelse for, at der er stor fokus på vejsidebomberne, da det er den trussel, der har dræbt flest danske soldater i krigen i Afghanistan. Men i stedet for udelukkende at tænke på at pansre sig ud af dette problem, mener han, at der skal tænkes bredere.

- Man kan ikke udelukkende pansre sig ud af faren for vejsidebomber. Taleban målretter vejsidebomberne, og den vejsidebombe, der senest har været årsag til en dræbt dansk soldat, bestod af flere hundrede kilo sprængstof. Derimod kan man forberede danske soldater bedre på det, de skal ud til i Afghanistan, siger Jesper K. Hansen.

- Og det gør man gennem uddannelse, uddannelse og uddannelse. CS har tidligere meldt ud, at der skal flere ressourcer til uddannelse af ingeniørtropper og af den enkelte enhed på netop dette område. Og det mener vi stadig, siger CS formanden.

- Vejsidebomberne ligger skjult, og den enkelte enhed kan gennem uddannelse blive meget bedre til at finde bomberne, inden nogen bliver sprængt i luften. Desuden vil det give en langt større sikkerhed, hvis hele enheden er bedre uddannet i at spotte vejsidebomber – end hvis der kun er én med denne uddannelse i hver gruppe. Så jeg kan kun gentage, at det, der er brug for, er uddannelse, uddannelse og uddannelse.

- Udover uddannelsen i at opdage vejsidebomber inden det er for sent, er det også vigtigt, at vores soldater bliver yderligere trænet i samspil og samarbejde med ingeniør-troppene. Det er et område, der klart kan optimeres, og det bliver det gennem mere uddannelse. Og mere uddannelse koster penge.

- Hvis der var flere ingeniør-tropper og ammunitionsryddere på hvert hold, der sendes til Afghanistan, vil det også have en positiv effekt. Og alt dette er mindst lige så væsentligt som at få nye køretøjer. Og så skal man huske, at man aldrig kan sikre sig 100 % imod vejsidebomber, siger Jesper K. Hansen.

Af Helle Sydendal, syd@remove-this.cs.dk

Tip en ven UdskrivDel på Facebook