Ikke franske jagere, men Schweiziske
25.06.2012Det var ikke patrouille France men derimod patrouille Suisse, der lavede formation over Aalborg ved Airshow.
Et er søkort at forstå, et andet fly at kende! Sådan kunne jeg godt omskrive et gammelt ordsprog, lige nu. For der er ikke rigtig nogen undskyldning for, at skrive forkerte navne. Men nuvel, man må rejse sig ved det træ, man er faldet ved og undskylde mange gange.
Den fantastiske formationsflyvning, jeg overværede på årets airshow (omtalt i seneste nummer af CS-Bladet), var ikke som ellers skrevet Patrouille France, men derimod Patrouille Suisse. Jeg beklager meget min fejltagelse, og vil straks tage et kursus i flykending inden for den nærmeste fremtid.
Men flot og forrygende var de nu, med deres rød-hvide farver mod den gråblå danske sommerhimmel. Og jeg er stadig sikker på, at der endnu kan høres ekko fra motorerne i Hammer Bakker.

