Genvejsmenu:
S - Indhold
1 - Forside
2 - Nyheder
3 - Oversigt
4 - Søg
 

Frivillige er et supplement -og hvad med sikkerheden?

09.08.2012

Flere forsvarsmæssige opgaver skal løses af frivillige, hvis det står til forsvarsminister Nick Hækkerup.

Formand for CS, Jesper K. Hansen. Arkivfoto.

Ministeren har flere gange offentligt understreget, at han synes, at hjemmeværnet yder en fremragende indsats, og at han gerne ser, at værnet der primært består af frivillige medlemmer, fremover påtager sig endnu flere opgaver.

Hærhjemmeværnet (HHV)stiller eksempelvis folk til rådighed, når vintervejret gør veje ufremkommelige, og pansrede mandskabsvogne skal frem med mad og medicin til eksempelvis ældre og syge, eller når der er brug for grupper til bevogtning og nærforsvar af udvalgte områder eller installationer. Ofte i samarbejde med hærens operative kommando, HOK.

Marinehjemmeværnet  (MHV)har et tæt samarbejde med søværnets operative kommando, og påtager sig stadig flere opgaver for eksempelvis Skat og politi, samtidig med, at de sejler patrulje (farvandsovervågning), kaldet SURVEX hver weekend som supplement til søværnets enheder. Desuden kan de med under en times varsel rykke ud ved redninger til søs og miljøkatastrofer til søs (SAR).

Flyverhjemmeværnet (FHV) tilbyder også eksempelvis flyvevåbnet deres bistand med eftersøgninger fra luften. En indsats, FHV, gerne vil gøre meget mere ud af. Faktisk vil FHV gerne have nogle nye fly, så de for alvor kan byde ind på opgaver for flyvevåbnet. Piloterne og visionerne har de.

Fælles for alle tre hjemmeværnsressourcer er, at arbejdskraften er deres frivillige medlemmer og at hovedparten af alle disse frivillige, bruger deres fritid til at løse opgaverne for hjemmeværnet i.
Og her advarer formanden for forsvarets største fagforening, Jesper K. Hansen.

-Jeg kan godt blive lidt betænkelig ved, hvis et fly til eftersøgning pludselig skal flyves af en pilot, der netop har afsluttet dagens fuldtids civile job og så skal flyve rundt i et x-antal timer uden pause, siger Jesper K. Hansen.

-Det samme kan jo gøre sig gældende for marinehjemmeværnet. Skal de ud på vandet direkte fra jobbet og deltage i en langvarig aktion, hvad så med sikkerheden? Er det forsvarligt at tage af sted, hvis man er træt eller stresset, bare fordi man som frivillig gerne vil yde en indsats? tilføjer han spørgende.

Især hvad angår de bemandede fly, frygter formanden, at det kan få alvorlige konsekvenser for sikkerheden.

-Vi har jo nogle klokkeklare arbejdsmiljøregler og hviletidsbestemmelser på området, når det gælder ansatte piloter og besætningsmedlemmer. Men jeg føler, at vi bevæger os ind i en gråzone, når vi sætter frivillige ind på disse opgaver. For hvad med hviletid og arbejdsmiljøregler her? pointerer formanden.

-Jeg synes, at det er fint, at frivillige landet over yder en indsats som et supplement til løsningen af en række opgaver. Det være sig inden for ældrepleje, foreningsarbejde og eventuelle militære opgaver. Men jeg vil gerne understrege, at det skal være et supplement. Det skal ikke konkurrere med fast overenskomstbaseret arbejde, og det er meget vigtigt at få sikret, at det ikke sker på bekostning af sikkerheden eller med overtrædelse af gældende regler og bestemmelser, siger Jesper K. Hansen.

-Her snakker vi om løsningen af opgaver, hvor hurtige reaktioner, måske endda ekstreme vejr –eller adgangsforhold og omfattende materiel kræver ens fulde opmærksomhed og ekspertise, og dermed også, at den enkelte er koncentreret og frisk til at påtage sig opgaven, forklarer han videre.

-Vi kan ikke gå på kompromis med sikkerheden, slutter han.

 

 

Tip en ven UdskrivDel på Facebook