Forsvarsministeren vil optrappe kampen mod pirateri i Afrika
09.08.2010CS-formand Jesper K. Hansen mener, at det er en god idé at sende flere soldater afsted til Afrika, men han pointerer samtidig, at soldaternes sikkerhed er vigtig.
I Jyllandsposten i søndags kom det frem, at forsvarsminister Gitte Lillund Bech ønsker at sende flere danske soldater til Afrika, så de her kan være med til at modvirke, at der kommer flere pirater.
CS-formanden Jesper K. Hansen mener, at det er en god idé, at sende flere soldater af sted til Afrika for at bekæmpe, at der udbredes mere pirateri i farvandene ud fra de afrikanske kyster. Han pointerer dog, at det er en større opgave, og at soldaternes sikkerhed er vigtig:
- Det er en god idé, at man nu også fokuserer på nogle andre steder, hvor man kan indsætte soldaterne, og der er noget sundt fornuft i at hjælpe afrikanerne på den måde. Men jeg hører jo også, at man vil have soldater på land, så man skal bare sikre sig, at soldaterne er til stede i et antal, der gør, at de sikkert kan løse den opgave, det vil være at uddanne afrikanerne til at føre kystvagterne dernede, siger Jesper K. Hansen
Danmark har bekæmpet pirater siden 2008
Allerede siden 2008 har Danmark først gennem TASK FORCE 150 og 151 og siden gennem NATO’s Operation Ocean Shield været involveret i at bekæmpe pirater ud fra Somalias kyst. Og i sidste uge blev det danske støtteskib ESBERN SNARE indsat i kampen. I den forbindelse udtalte forsvarsministeren gennem forsvarsministeriets hjemmeside at:
- Det glæder mig, at et dansk flådefartøj igen vil indgå i den internationale indsats mod pirateri i farvandet ud for Afrikas Horn, og at Danmark udover støtteskibet ESBERN SNARE også bidrager med en styrkechef til at varetage ledelsen af Operation Ocean Shield. Jeg er sikker på, at det danske bidrag igen vil gøre en forskel og bidrage til at forbedre den maritime sikkerhed i operationsområdet.
Ministeren vil sende flere soldater afsted
Men i et interview i Jyllandsposten i søndags, kom det altså frem, at Gitte Lillelund Bech nu ønsker den danske aktion udbredt:
- Den nuværende piratjagt ud for Somalia er kun symptombehandling. Vi er nødt til at forhindre, at der også kommer pirater i andre lande. Vi skal have danske soldater ned og opbygge kystvagter, så de afrikanske lande selv kan kontrollere fiskeriet, siger forsvarsministeren til Jyllandsposten.
Derfor ønsker hun nu også at sende soldater af sted til Afrikas øst- og vestkyst
Operation inden for to år
- De somaliske pirater kom, da andre tømte deres farvande for fisk, og fiskerne blev til pirater. Jeg mener, at det er aktuelt i Benin, Togo og Elfenbenskysten på vestkysten og Kenya, Tanzania og Madagaskar på østkysten, fortsætter Gitte Lillelund Bech.
Hun vil endnu ikke sætte tal på, hvor mange soldater, der skal af sted, man vil gerne have tiltaget sat i værk inden for de næste to år, da hun allerede nu ser tegn på, at Elfenbenskysten også er ved at være truet af pirateri.
Opbakning fra DF og S
Hos både Dansk Folkeparti og Socialdemokraterne bliver idéen også vel modtaget
- Idéen er rigtig god. Søværnet er etableret for at beskytte danske interesser på havene. Det er flådens allervigtigste funktion, og derfor er det vigtig at bekæmpe pirater, siger DF's udenrigsordfører, Søren Espersen til ritzau, mens Socialdemokraternes forsvarsordfører, John Dyrby Paulsen, kalder initiativet ”en spændende tanke.”
