Genvejsmenu:
S - Indhold
1 - Forside
2 - Nyheder
3 - Oversigt
4 - Søg
 

CS formand er enig med Venstre og Enhedslisten om værnepligten

23.07.2012

Mediernes morgennyhed om fælles fodslag mellem Enhedslisten og Venstre, hvad angår bevarelse af værnepligten i Danmark, hilses velkommen af forsvarets største fagforening, Centralforeningen for Stampersonel (CS).

”Værnepligten er en god ting.  Det er godt at kunne rekruttere fra alle sociale lag i samfundet. Men værnepligten gør også forsvaret i stand til at rekruttere i perioder, hvor der er rift om arbejdskraften. Kan der vælges job frit fra alle hylder, er forsvaret måske ikke det første valg blandt de unge. Det er vores erfaring, at mange i forbindelse med deres værnepligt, bliver så glade for forsvaret og mulighederne her, at de forbliver i systemet. Det er godt, både for dem og forsvaret, fastslår Jesper K. Hansen, formand for CS.

Han glæder sig derfor over Enhedslisten udmelding om at bevare værnepligten. En holdning, der længe har været Venstres faste overbevisning, og som partiet i øvrigt også deler med Dansk Folkeparti.

”Det er glædeligt at høre Enhedslistens opbakning til værnepligten. Til gengæld må vi tage skarp afstand fra partiets øvrige udmeldinger vedrørende forsvaret og de danske soldater. Selvfølgelig skal vi fortsat have et effektivt og professionelt forsvar, som vi har i dag. Vores soldater gør et fremragende og professionelt arbejde, og der er da heller ikke en eneste analyse eller undersøgelse, der viser, at danske soldater udskiller sig fra den øvrige befolkning på negativ vis. Tværtimod er de danske soldater et godt spejl af nutidens borgere, og løser en række krævende og udfordrende opgaver på fornemste vis. Det gør mange af dem med baggrund netop i den folkelige forankring, som værnepligten sikrer!” understreger Jesper K. Hansen videre.

Tip en ven UdskrivDel på Facebook