Genvejsmenu:
S - Indhold
1 - Forside
2 - Nyheder
3 - Oversigt
4 - Søg
 

464 timers afspadsering var ved at gå tabt

03.09.2010

Midt i Viggo Vejes afspadseringsperiode var der planlagt en uges tjeneste. Den blev afgørende, da Viggo Veje kort før den planlagte tjeneste kom slemt til skade. Anden del af den planlagte afspadsering skulle derved laves om til sygefravær, men det erkendte FPT først, da CS blev involveret.

- Jeg havde en mistanke om, at afspadseringen ikke bare kunne forsætte, når den havde været afbrudt af en uges arbejde, så jeg satte jeg mig ned og læste bestemmelserne igen, fortæller Viggo Veje.

Sønderjylland i Varde-omegnen. Der er marker, marker og atter marker. Der er landsbyer med slogans som ”Laaangt ude, men tæt på alt det, der betyder noget” og ”Her bobler det af energi”. Der er ferieglade tyskere på vej mod Blåvand og benzinstationer strøget med en løs hånd. Og så er der militærlejren i Oksbøl, hvor Viggo Veje sidste år i uge 37, i midten af hans optjente afspadseringsperiode, skulle have undervist en uge. Men et fald fra et høloft fik sat en stopper for den plan og burde også uden problemer have forvandlet anden afdeling af afspadseringen til sygefravær. Det krævede dog CS’s indblanding, før Viggo Veje fik ret over for FPT og fik sin afspadsering tilbagebetalt.

Optjent arbejde i fridøgnsbank
Viggo Veje arbejdede tidligere på Varde Kaserne, hvor han efter en lang periode med en masse merarbejde besluttede sig for, at han frem for udbetalingen hellere ville opspare afspadseringstimerne og afholde dem samlet
Han kontaktede derfor FPT og sin chef og fik oprettet en fridøgnsbank.
Aftalen med FPT og Viggo Veje lød på, at den samlede afspadsering skulle optjenes og afholdes inden for en periode på tre år. Efter et ønske fra arbejdsgiverens side, blev der dog midt i forløbet planlagt en uge, hvor Viggo Veje skulle undervise i Oksbøl-lejren. Dermed var der reelt tale om to afviklingsperioder, hvilket blev afgørende for det videre forløb, da Viggo Veje fem dage før han skulle undervise, faldt fem meter ned fra sit høloft og blev alvorligt skadet.
Viggo Veje blev indlagt på sygehuset, hvor helingen gik, som den skulle. Her fik han at vide af FPT, at afspadseringen ville forsætte uagtet, men at FTP på samme tid havde søgt Esbjerg kommune om refusion for den tabte arbejdstid. Det betød, at selvom Viggo Veje lå syg, talte perioden ikke som en sygdomsperiode, men derimod som en forsat en del af afspadseringen.
- Det tog jeg mig dog ikke af den gang, fortæller Viggo Veje.

Endnu et kig i bestemmelserne
Men da Viggo Veje igen møder på arbejde i december måned, begynder han alligevel at overveje, om den planlagte uges tjeneste midt i afspadseringen ikke kan have en betydning, da den netop lå, efter han blev syg.
- Jeg havde en mistanke om, at afspadseringen ikke bare kunne forsætte, når den havde været afbrudt af en uges arbejde, så jeg satte jeg mig ned og læste bestemmelserne igen, fortæller Viggo Veje.
Af bestemmelserne fremgår det, at man ikke kan få en ferie refunderet, med mindre man er livstruende syg. Men der står også, at hvis man bliver syg før en afspadsering, er der ikke tale om afspadsering, men derimod om sygefravær. Da Viggo Vejes afspadseringsperiode var delt i to på grund af den planlagte uges tjeneste skulle den anden del af afspadseringensperioden ifølge reglerne faktisk laves om til sygefravær. Viggo Veje retter derfor en henvendelse til FPT, som efter en længere sagsbehandlingstid afslår anmodningen. Herefter tager Viggo Veje kontakt til CS.

CS’s indblanding førte til en ny afgørelse fra FPT
I CS mener man også, at FPT har truffet en forkert beslutning i Viggo Vejes sag, og derfor rejser faglig sagsbehandler Flemming Fage Sørensen sagen over for FPT. Han retter på ny henvendelse til FPT, hvor han gør opmærksom på, at CS er uenig i afgørelsen samt henviser til de gældende regler og paragraffer på området, som de er beskrevet i ’aftale om arbejdstid for tjenestemænd i staten’.
Denne gang går der kun ganske kort tid, før FPT ikke kun svarer, men nu også sender en hel ny afgørelse af sted: Viggo Veje kan få hele anden del af afspadseringen tilbage, samt den uge, han skulle have arbejdet. Det bliver til 464 timers afspadsering i alt.
- Det er fordi en medarbejder ikke er forpligtiget til at til at afspadsere, hvis han eller hun bliver syg, inden afspadseringen starter, fortæller Flemming Fage Sørensen.
- Bliver man derimod syg, når afspadseringen er begyndt, så forsætter afspadseringen. Det er netop denne paragraf i aftalen, der er afgørende i Viggos sag, siger Flemming Fage Sørensen.
- Det går fra sort til hvid, og det er det, der forbavser mig mest, fortæller Viggo Veje, der generelt ikke er imponeret over FPT’s håndtering af sagen.
- Det var som om, man blev for fjern for dem, siger han og mener dermed, at empatien kan mangle, når man bare er en blandt mange, der henvender sig. Viggo Veje pointerer i samme vending, at Varde Kaserne, hvor han var fastansat under afspadseringen, var yderst behjælpelig med blandt andet at skaffe bilag og bakke op om, at der var tale om to forskellige afspadseringsperioder.

Gik ikke anden gang
I bestemmelserne omkring en fridøgnsbank fremgår det tydeligt, at afspadseringsperioden kan udsættes, hvis begge parter er enige om det. Hvis de to parter derimod ikke kan nå til en fælles afgørelse om en samlet afvikling af overarbejdet, skal afspadseringen udbetales.
- Men i de her sparetider, hvor i forsvaret kan man så lige finde 464 timers løn? Spørger Viggo Veje retorisk.
 Efter en samtale med sin chef vælger Viggo Veje derfor, at han vil afholde den afspadsering, han har til gode, samlet fra maj måned næste år.
Selvom det har været et langt forløb frem mod at få afspadseringen udbetalt, har Viggo Veje da heller ikke mistet sin humor undervejs.
- Jeg forsøgte selvfølgelig, at få lagt min ferie ind i mellem, så jeg var sikret igen, hvis jeg skulle blive syg undervejs, men det ville FPT ikke være med. Den gik ikke igen, griner Viggo Veje.

Af Jeanette Frank, jfrank@remove-this.cs.dk

Tip en ven UdskrivDel på Facebook