Lettere at låne penge
28.01.2010CS har indgået ny aftale med Tjenestemændenes Låneforening, der gør ekspeditionen nemmere og hurtigere for medlemmerne.
Fremover skal medlemmer sende låneansøgningen vedlagt lønseddel direkte til Tjenestemændenes Låneforening. Det kan gøres pr. post til H.C. Andersens Boulevard 38, 1553 København V eller som mail til tjl@tjlaan.dk.
Det betyder, at opgaven med at indhente afdelingsformandens eller fællestillidsmandens underskrift, samt ekspeditionsgangen i CS/CS Fonde ikke skal ske mere.
Det bliver altså langt lettere – og samtidig er lån i Tjenestemændenes Låneforening blandt de billigste lånemuligheder, som CS-medlemmer kan opnå.
Renten, som er variabel, udgør p.t. 5,5 % p.a. eller ca. 6 % i årlige omkostninger i procent.
Hvis et medlem for eksempel får en besparelse i renten fra 8 % til 6 % for et lån på kr. 100.000 over seks år, giver det i kroner og ører en besparelse på ca. kr. 6.000,-.
Hvem kan låne?
Hvis man vil låne i Tjenestemændenes Låneforening, skal man have været medlem af CS i mindst et år, og kontingentet til CS skal fremgå af lønsedlen - lønkode: 8950.
Derudover er det tjenestemænd og tjenestemandslignende ansatte og ansatte med pligtigt bidrag til kapital-/arbejdsmarkedspension, hvor alderen er minimum 26 år (det skal fremgå af lønseddel med følge: Pkat: 276,476 og lønkode: 6200,3970), der kan låne penge gennem denne ordning.
Ordningen gælder også ansatte i Beredskabsstyrelsen.
Vil du have fat i et ansøgningsskema, kan det udskrives fra Låneforeningens hjemmeside - www.tjlaan.dk. Her kan du også læse om lånevilkårene - rente, afdrag og muligheder.
Hvilke formål?
Der kan ydes lån til praktisk talt alle de lånebehov, en langtidsansat kan tænkes at have. Det giver også muligheden for indfrielse af dyrere bank- eller kontokortlån.
Det skal præciseres, at det alene er Tjenestemændenes Låneforening, der bevilger eller afslår ansøgte lån.